Numeric Stepper Component


Numaratör olarak da isimlendirilebileceğimiz bu component, özellikle formlarda yaş,adet veya kredi kartı son 4 numarası gibi rakamsal değerleri yazmak için kullanılabilir.

Aşağıdaki çalışmaya küçük bir eklenti yapılmıştır. Şayet seçilen yaş 17 altında ise giriş izninin verilmediği bir frame bölgesine atlanır.Yaş bölgesini 17 altına getirerek bir deneme yapabilirsiniz.Yalnız bu işlemi metni seçerek değil butonları kullanarak oluşturun.

DOSYAYI İNDİR

Uygulama:

1- Kullanımı son derece kolaydır. Sahneye panelden bir NumericStepper çekip bırakın ve instance name kısmına stepper yazın.Componenti tıklayıp seçin ve properties paneline bakın:

Panelde 4 alan göreceksiniz. maximum girilebilecek en yüksek rakamı, minimum en düşük rakamı oluşturur. stepSize ise butonlara basıldığında rakamların artma ve azalma değerini verir. Biz 1 rakamını seçtiğimizden butonlara her basışta değer 1 sayı azalacak ya da artacaktır.value o an sahnede bulunan rakamın değerini verir. Alttaki kodlarda bu değer tesbit edilerek bir başka kareye geçiş sağlanmaktadır.

2- Sahneye dinamik metin kutusu çizip instance name olarak kutu yazın. Bu kısım aslında önemli değil ama kodları değerlendirmeniz açısından eklenmiştir.

3- 1.kareye şu komutları atayın:

stop();
stepperListener = new Object();
stepperListener.change = function ( eventObject ){
var hedef = eventObject.target;
var deger = hedef.value;
kutu.text=deger+" yaşını seçtiniz" ;
if(hedef.value<17){
nextFrame();
}
}
stepper.addEventListener("change", stepperListener);

stop komutundan sonraki ilk dizine artık alışmış olmalısınız.Yeni bir nesne oluşturulur. İkinci dizinde numaratördeki sayı değiştiğinde uygulanması gereken kodlar atanmıştır.var hedef = eventObject.target; kodunda stepperın hedefi tesbit edilir.Şayet bu kodu trace(eventObject.target);şeklinde eklerseniz _level0.stepper sonucunu alırsınız. deger=hedef.value ise o hedefin değerini döndürür ki bu deger numaratörden seçtiğiniz değerdir. Sonraki dizinde bu alınan değer bir metin kutusuna atanmıştır. Seçilen yaş 17 altında ise bir uyarı karesine atlanır. Foksiyonun dışındaki en son kod ile yukardaki değişimlerin gerçekleşmesi için stepper ile bağlantı kurulumu sağlanır.

4- Şimdi en üst layera 2.kareye bir blank keyframe atayın ve buraya dinamik metin kutusu çizin, instance name kısmına hata yazın. 2.kareye şu komutu verin:

hata.text="16 yaşından büyük olmalısınız"; ve bir geri dönüş butonu ve kodlarını atayın.

5- Filmi test edebilirsiniz.