Randomize Jpg veya Swf Dosyası Yükleme


Önce alttaki örneğe bir gözatın. Burada üzerinde 1 den 10 a kadar bir yazı içeren jpg dosyası görüyorsunuz. Tarayıcınızda yenile tuşuna bastığınızda yüklenen jpg dosyası değişecektir. Peşpeşe deneme yapınız. Rastgele resim yüklenmesini göreceksiniz.

Bu özelliği web sayfanızda kullanabilirsiniz. Böylece hiçbir zahmete girmeden sayfanız 10 farklı görüntü içerecek ve kullanıcıları sıkmayacaktır. Hatta daha da ileri giderek bilgisayarınızdaki tarih nesnesi ile ilişki kurularak hangi resmin ayın hangi günü veya günün hangi saatinde yüklenmesini dahi ayarlayabilirsiniz.


DOWNLOAD

1- Önce sayfanıza randomize yüklemek istediğiniz jpg dosyalarını hazırlayın.(biz 10 adet resim kullandık) resim dosyalarını adını resim1, resim2.....resim10 şeklinde ayarlayın.İsim işi çok önemlidir. Bunu birazdan göreceksiniz.

2- Flash programını açın. Boş bir film klibi oluşturup bunu sahneye yerleştirin. Örnek adı olarak yukle yazın. Şimdi 1.kareyi seçin ve şu komutları yazın. Artık filminizi test edebilirsiniz:

x=random(10)+1;
yukle.loadMovie("resim"+x+".jpg");

İlk dizini inceleyelim. Burada x değişkenine randomize bir sayı atanıyor. Parantez içine elinizde kaç resim dosyası varsa o rakamı yazıyoruz. 1 rakamı eklenmesindeki neden randomize komutu 1-9 arasında rakam içerdiğindendir.10.resmi dahil etmek için yazılmıştır. Bunun yerine random(11) de yazabilirsiniz. Şimdi bu komut çalıştığında x değişkenine 1-10 arasında bir rakam atanacaktır.

3- İkinci dizinde yukle örnek adlı film klibine jpg dosyaları yüklenecektir.Parantez içine bildiğiniz gibi yüklenecek resim dosyalarının adını yazmak lazımdır. Buraya sadece resim1 deseydik, her sayfa açılışında resim1 dosyası yüklenecekti. Şimdi parantez içini irdeleyelim."resim" bir string olduğundan resim şeklinde okunacaktır. x bir değişkendir bu nedenle çift parantez içinde yazılmaz. Ve bir üst komutla devamlı değişen bir sayı değeri alır. Dolayısıyla resim+x değeri resim1,resim2...............resim10 şeklinde değerlendirilecektir.Bunun yerine ".jpg" eklendiğinde sonuç resim(x).jpg olacak ve yüklenecek resim randomize olarak alınacaktır.

Bu yöntem en basit yöntemdir. Dizi oluşturarak ta aynı tür işlem yapılabilir. Jpg yerine swf yazarak isterseniz randomoze swf dosyası yükleyebilirsiniz.

Aynı işlemi dizi ile şöyle yapabiliriz. Yukardaki işlemleri tekrarlayın, komut alanına şunları yazıp filmi test edin:

x=random(10);
dizi=new Array("resim1","resim2","resim3","resim4","resim5","resim6","resim7","resim8","resim9","resim10");
yukle.loadMovie(dizi[x]+".jpg");

Burada gördüğünüz gibi +1 eklentisi yapılmadı. Yani 9 a kadar rakam üretilecek. O zaman resim10 gözükmeyecek mi? Tabii ki gözükecek. Sebep basit. Alttaki dizi kısmına baktığınızda anlayacaksınız. Dizideki elemanlar daima 0 dan başlar. Yani 9 numarası resim10 u göstermektedir.O nedenle 10 resim de gözlenecektir. Diziler hakkında detaylı bilgi için anasayfada nesneler kısmına bakınız.