RadioButton-CheckBox-PushButton


Gerek RadioButton gerekse CheckBox daha çok form elemanları olarak kullanılsa da sıklıkla bir adrese veya flash içinde bir kareye yönlendirme yapılması sık sorulan sorulardandır.

RadioButton

Alttaki animasyonda herhangibir radiobutton`u seçerek alttaki butona tıkladığınızda istediğiniz arama motoruna yönlendirme sağlanacaktır.

DOSYAYI İNDİR   

Animasyonu oluşturalım:

1-Sahneye 3 tane RadioButton`u components panelinden çekerek yerleştirelim. Properties panelindeki instance name kısmında adlandıralım. (kutu1, kutu2, kutu3)

2- Bir tanede PushButton ekleyelim ve onu da adlandıralım. ( örnek adı=buton olsun)

3- RadioButtonlardan birini seçelim ve properties paneline bakalım:

Label kısmına istediğimiz metni yazalım.Initial State kısmını false olarak bırakalım.True seçimini yaparsak kutu işaretli olarak sahneye yerleşir. Böyle bir işlem yapmak isterseniz false yazılan yeri tek tıklamanız ve açılan panelden true kısmını işaretlemeniz yeterli olacaktır. Group Name kısmı değişik gruplarda seçim yapmak istediğinizde kullanacağınız alandır, bize böyle sınıflama gerekmediğinden bu alana dokunmayalım. Data kısmına gitmesini istediğimiz adresi yazalım , Label Placement alanı yazının sağda değilde solda olmasını istediğimizde değiştirmemiz gereken alandır. Yine bu alanı tek tıklayarak değişimi yapabilirsiniz. Son olarakta Change Handler kısmını boş bırakalım. işlem tamamlanmıştır. Diğer 2 radiobutton için de aynı işlemi yapalım.

4- Şimdi Pushbutton`u seçip properties paneline dönelim. Label kısmına butonda görülmesini istediğimiz yazıyı ekleyelim. Alttaki Click Handler kısmına gonder yazalım, bunun için bu alanı tek tıklamanız yeterlidir. bu gonder ismini daha sonra bir fonksiyon içinde kullanacağız.

5- Herşey tamam. Kodları ekleyebiliriz. Timeline`da mevcut tek kareyi seçip şu kodları atayalım:

buton.onRelease = function(gonder) {
if (kutu1.getState() == true) {
getURL(kutu1.getData(), "_blank");
} else if (kutu2.getState() == true) {
getURL(kutu2.getData(), "_blank");
} else if (kutu3.getState() == true) {
getURL(kutu3.getData(), "_blank");
}
};

İlk dizinde pushbuttonun örnek adını yazıp bir fonksiyon kuruyoruz. Fonksiyonu adına gonder(Click Handler kısmına yazdığımız isim) yazıyoruz ve diğer tüm komutları bu fonksiyona ait süslü parantezler içine yerleştiriyoruz. Bir if komutu ekliyoruz. "(kutu1.getState() == true" yani şayet kutu1 seçilmişse bu kutuya ait properties panelindeki data kısmına yazdığımız adrese git diyoruz. Diğerlerinde ise kutu2 veya 3 `ün seçimine göre yönlendirme sağlıyoruz.

Şayet PushButton değilde kendi oluşturduğunuz bir flash butonuna bu komutları atamak isterseniz sahnedeki oluşturduğunuz butonu seçip şu komutları vermelisiniz:

on (release) {
if (kutu1.getState() == true) {
getURL(kutu1.getData(), "_blank");
} else if (kutu2.getState() == true) {
getURL(kutu2.getData(), "_blank");
} else if (kutu3.getState() == true) {
getURL(kutu3.getData(), "_blank");
}
}

Bu durumda 1.kareye herhengibir komut eklemeniz gerekmiyor. Şayet flash içinde yönlendirme yapmak isterseniz goto komutunu getUrl yerinde kullanabilirsiniz.


CheckBox

Sistem aslında yukardaki ile aynıdır. Sadece getState() komutu yerine getValue() komutunu kullanıyoruz.

RadioButtona göre bir farklılık vardır. burada birden fazla alan seçilebilmektedir. Macromedia`nın kodları bu şekilde düzenlemesinin nedeni bir form hazırlandığında birden fazla seçeneğin kullanılabilmesi içindir. Radibuttonlarda ise birden fazla seçip yapmak mümkün değildir. Ancak yeni bir grup RadioButton oluşturduğunuzda bir seçim daha yapma şansınız olabilir.

Şayet kullanıcı birden fazla kutuyu seçerek pushButton`a basarsa kodlardaki ilk komutta hangi adres varsa o adres açılacaktır.

DOSYAYI İNDİR        

 

Animasyonu oluşturmak için önceki çalışma da yapılan işlemlerin aynısını yapmanız gerekir. Farklı olan tek şey sahneye radiobutton değil, checkbox eklemektir.

Sonra timeline`daki tek kareyi seçip şu komutları atayın:

buton1.onRelease = function(gonder) {
if (kutu1.getValue()==true) {
getURL("http://www.yahoo.com", "_blank");
} else if (kutu2.getValue()==true) {
getURL("http://www.google.com", "_blank");
}else if (kutu3.getValue()==true) {
getURL("http://www.altavista.com", "_blank");

}
}