Pocket PC için Flash Dosyası Hazırlama


Bu bölümdeki bilgiler Brian Underdahl tarafından yazılan ve Alfa Yayıncılık tarafından tercüme edilen Flash MX kitabından derlenmiştir.

Pocket PC veya avuçiçi bilgisayarlar son yıllarda giderek popüler olmuş gerçek bir PC`dir. Genelde burada kullanılan işletim sistemi Windows CE`dir. Verilen bilgiler bu işletim sistemine göre anlatılmıştır. Genel olarak 240*320 piksellik bir ekran alanı, 16-64 Mb. RAM ve 150MHz ve üstü işlemci gücü ile çalışırlar.

Fla dosyası hazırlamak için gereken programı alttaki linkin Download bölümünden indirebilirsiniz:

http://www.macromedia.com/software/flashplayer/pocketpc/authoring/delivery_guidelines1.html

 

Pocket PC için flash dosyası hazırlamada dikkat edilecek özellikler:

1- Pocket PC`lerde ekran çözünürlüğü 240*320 pikseldir. Hazırlanacak dosyada bu özellik göz önüne alınmalıdır. Fakat ekranda adres çubuğu, menü çubuğu gibi eklentilerde düşünüldüğünde 240*240 piksellik bir flash çalışması hazırlamak çok daha uygun olacaktır.

2- İşlemci gücü ve RAM desteği boyutları düşünüldüğünde fazla gibi gözükmekle beraber flash dosyaları için bu desteği azaltacak karmaşık animasyon ve yüklü bitmap`ları kullanmaktan kaçınmak gereklidir.

3- PC`lerde bulunan yerleşik hoparlörler monofaziktir. Bu nedenle ses efektlerini kullanmaya uygun değildir.Ancak kulaklık çıkışı ile sterio sesler alınabilirse de gerek dosya boyutunun yükselmesi gerekse harici çıkış gerekliliğinden dolayı bu tür efektlerden ödün vermekte yarar vardır.

4- Mevcut klavyede fonksiyon tuşları bulunmadığından klavye girdisi gereken animasyonlardan kaçınılmalıdır.

5- Harici klavye eklentisi yapılabilmekle beraber yazma işlemi dokunmatik olarak yapıldığından kullanıcı metin girdisi gereken animasyonları minimumda tutmak uygun olacaktır.

6- Önemli bir konu, Pocket PC için kullanılan flash player sürümü 5.0 versiyonudur. Bu nedenle animasyonda kullanılacak actionscript kodlarında Flash 5.0 sürümü esas alınmalıdır.

7- Flash Player programının Pocket PC için bağımsız bir sürümü yoktur. Bu nedenle Projector Dosya
larının oynatılması için uygun zemini bulmanız mümkün değildir.

Swf dosyalarını çalıştırmanın tek yolu İnternet Explorer tarayıcısını kullanmaktır. Pocket PC`ler için özel hazırlanmış bir HTML şablonu vardır. Bu şablon macromedia sayfasından indireceğiniz Macromedia Flash Player for Pocket PC Developer Kit`e dahildir.

8- Bu PC`deki flash butonları dokunmatik çalışırlar. Burada mouseOver, rollOver gibi fare efektlerini kullanmaktan kaçınılmalıdır. Bu tür bir çalışma arzu ettiğiniz gibi görülmeyebilir.

 

Pocket PC filmlerini yayınlamak:

1- Önce Pocket PC için hazırlanan Developer Kit`i kurmanız gereklidir.

2- Filmi hazırladıktan sonra File -->Publish Settings bölümüne girmelisiniz. Burada sadece Flash ve HTML sekmelerini kullanmanız yeterlidir.

3- Flash sekmesinde Version kısmını 5.0 `veya üstü versiyona ayarlayın.

4- HTML sekmesinde Template alanını Pocket PC`ye ayarlayın. Bu seçenek normal Flash sürümünde mevcut değildir. Ancak 1 nolu maddede bahsedilen özel programı kurduktan sonra gözleyebilirsiniz.

Artık Publish butonuna basarak filminizi yayınlayabilirsiniz.

 

Flash filmini Pocket PC`ye aktarmak:

1- Aktarma işleri için kablolu veya kablosuz internet bağlantısını kullanabileceğiniz gibi senkronizasyon beşiğini de kullanmanız mümkündür. Masaüstü bilgisayarınızda oluşturduğunuz flash dosyasını Pocket PC`ye aktarmak için genellikle bu PC ile verilen ActiveSync yazılımına ihtiyacınız vardır. Pocket PC`yi senkronizasyon beşiğine yerleştirdikten sonra PC açılır ve masaüstü sistemle ActiveSinc bağlantısını kurar.ActiveSync bu noktada yaptığınız senkronizasyon seçimine bağlı olarak dosya, bağlantı, randevu vs. senkronizasyonunu sağlar.

2- Filminizi Pocket PC`de test edebilmek için aynı isme sahip olan hem Swf hem de HTML dosyalarının Pocket PC`ye aktarıldığından emin olmanız gerekir. Çoğu kez bunu ActiveSinc yazılımının My Documents klasörünün altında otomatik olarak meydana getirdiği Pocket_PC My Documents klasörüne kopyalayarak gerçekleştirebilirsiniz.Bir daha ki senkronizasyonda artık flash belgeleriniz bu klasör içine otomatik kopyalanacaklardır.

3- Eğer ActiveSinc seçeneklerinizi otomatik senkronizasyona ayarlamadı iseniz elle de bu işlemi kolaylık
la yapabilirsiniz. Bunun için masaüstü PC`nizdeki Windows Explorer programını açın ve ActiveSinc penceresindeki Explore düğmesine tıklayın. ActiveSinc Explorer penceresi açılacaktır. Hazırladığınız swf ve HTML dosyalarını fare ile tutarak bu pencere içine bırakın. Her iki dosya da Pocket PC`inize kopyalanacaktır.

4- Kopyalama işleminden sonra flash dosyanızın çalışmasını görmek için Pocket PC`deki Start menüsünden Programs komutunu verin ve File Explorer simgesini tıklayarak bu programı açın. File explorer açıldığında burada sıralanan kayıtlı dosyalarınızdan HTML olanın tıklayarak flash çalışmanızı izleyebilirsiniz.

Macromedia sayfasındaki Pocket PC için hazırlanan tüm dökümentasyonları (PDF) ve örnek dosyaları aşağıdaki linkten indirebilirsiniz:

http://www.macromedia.com/software/flashplayer/pocketpc/devkit/