Flash Player Versiyon Tesbiti


Flash Player tesbiti son derece basit bir işlemdir. Aşağıdaki bilgilere geçmeden evvel lütfen Flash programınızı açınız.1.kareye şu kodları yazıp CTRL+Enter`a basarak bilgisayarınızdaki Flash Player versiyonunu öğrenin:

trace(getVersion());

Çıktı penceresinde şöyle bir metin göreceksiniz:

WIN 6,0,21,0 (son sürüm değilse rakam farkı olabilir)

Burada WIN platformu,6.0 majör sürümü, 21.0 minör sürümü gösterir. Flash player`ın son sürüm olup olmadığını kontrol etmek için işte bu 21 değeri kullanılır. Şimdi alttaki swf dosyası ile plugin tesbitini tekrar yapalım, sonra açıklamalara geçelim.Sizdeki sürüm son sürüm değilse bu dosyadan son sürümü indirme şansınız da olacaktır.

DOWNLOAD

1- Yeni bir flash sayfası açalım. Katmana toplam 3 tane olacak şekilde keyframe ve her kareye bir stop komutu ekleyelim. 1.kareyi seçelim. Burada yukarda gördüğünüz ilk görüntü hazırlanacaktır. "Test için alttaki butonu tıklayın" gibi bir metin yazın ve hemen altına bir buton ekleyin

2-
İkinci kareyi seçin.Burası son sürüm tesbit edilmemişse gidilecek kare olacaktır. Buraya "Flash player son sürüm değildir,son sürümü indirmek istiyorsanız alttaki butona basın" gibi bir metin yazın ve yine altına bir buton yerleştirin. Butonu seçip şu komutu verin:

on (release) {
getURL("http://www.macromedia.com/shockwave/download/index.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash", "_blank");
}


Son sürüm için bu yolla bağlantı sağlanmaktadır.

3- Şimdi 3.kareyi seçelim. Şayet bilgisayarda son sürüm varsa gidilecek kare burası olacaktır. Buraya "mevcut plugin son sürümdür" gibi bir uyarı metni yazmanız yeterlidir.

4- Herşey hazır ,artık asıl kodlara geçebiliriz.1.kareye geçin ve sahnedeki butonu seçip şu komutları ekleyin:

on (release) {
versiyon = getVersion();
dizi_yapalim= versiyon.split(",");
sonuc = dizi_yapalim[2];
if (sonuc > 20) {
gotoAndStop(3);
} else {
gotoAndStop(2);
}
stop();
}

Kodların karmaşık görüntüsünden endişelenmeyin. Sistem son derece basittir. versiyon = getVersion(); Bu komuttan yukarda bahsetmiştik. Buradan elde edilen sonuç WIN 6,0,21,0 gibi bir değer olacaktır. Şimdi bu değeri dizi haline getireceğiz. Dizi haline getirmedeki tek amacımız 21 değerini kullanabilmek içindir.
Bu minör değerler her sürüm için farklıdır. Bu nedenle sadece bu değerin varlığını tanımlayarak player`ın son sürüm olup olmadığını hatasız olarak denetleyebiliriz.dizi_yapalim= versiyon.split(","); bu komutla versiyon değişkenine atanan virgül ile ayrılmış değerleri bir dizinin elemanları haline getirir ve bu değerleri dizi_yapalim değişkenine atar. Bu bölme ve atama işlemini split komutu yapmıştır. Bu komut için detaylı bilgilere ana sayfa nesneler bölümündeki string alanından ulaşabilirsiniz. Şu anda elimizde dizi_yapalim[WIn 6,0,21,0] şeklinde bir dizimiz oldu. Diziler 0 dan itibaren sayıldığından dizi_yapalim[2] değişkeninin değeri 21 olacaktır. Evet nihayet 21 rakamını ele geçirmiş olduk.sonuc = dizi_yapalim[2]; 21 değerini sonuç değişkenine atadık.

Artık komutları tamamladığımıza göre yönlendirmelere geçebiliriz.

if (sonuc > 20) {
gotoAndStop(3);
} else {
gotoAndStop(2);
}

Şayet bulunan sonuç değeri 20 den büyükse (ki son versiyonda 21 olduğundan büyüktür) 3.kareye atla deniyor. 3. karede ne vardı? Player son sürümdür denmekte idi. Değilse 2 kareye atla.2. karede son sürüm olmadığı belirtiliyor ve buton aracılığı ile son sürüme yönlendiriliyordu.

Player tesbitinin ana yöntemi budur, Bu yöntemi dallandırarak flash4, flash5, flash6 sürümlerinin olup olmadığı tek bir swf dosyasında araştırılabilir. İşlemin temelinin anlaşılması açısından bu sade swf dosyası hazırlanmıştır. Kodları kolaylıkla Flash Player 7 versiyonu için uyarlayabilirsiniz.