Extension Hazırlama


Güzel bir fla dosyası hazırladınız veya web`de paylaşmaya değecek kadar mükemmel bir fla dosyası buldunuz ve gerekli düzenlemeleri yaptınız. Bunu arkadaşlarınızla hatta daha ileri giderek tüm dünya ile paylaşmak istiyorsunuz. Yapılması gereken işlemler son derece kolaydır. Adım adım anlatalım:

1- Bir klasör oluşturun. İçine paylaşmak istediğiniz fla dosyasını ve buna ait swf dosyasını yerleştirin. Bir txt dosyası oluşturun ve içine alttaki kodları yazın:

<macromedia-extension
name="Lazoid`s scrollpane"
version="1.5"
type="smartclip"
>
<author name="Lazoid"/>
<products>
<product name="flash" version="6"/>
</products>
<description>
<![CDATA[
Kullanışlı bir scrollpanel örneği.
]]>
</description>
<ui-access>
<![CDATA[
Yüklenen eklentiyi aşağıdaki yol ile bulabilirsiniz:
Window>Common Libraries>Lazoid

]]>
</ui-access>
<files>
<file name="Lazoid.fla" destination="$flash/Libraries"/>
<file name="Lazoid.swf" destination="$flash/Libraries"/>
</files>
</macromedia-extension>

Yazılanları kaydedin. Txt dosyasının adını kaynaklar.mxi olarak değiştirin.

2- Elimizde bir klasör içinde 3 dosya var şu anda. fla,swf ve mxi dosyası. Kırmızı ile yazılan yerler değiştirilecektir. Az sonra açıklamasını yapacağım.

3- Flash programı kurulurken otomatik olarak Flash Extension Manager programıda kurulur. Bu programı açın. File->Package Extension bölümünü tıklayın. Açılan pencereden kaydettiğiniz mxi dosyasının yolunu gösterip okeyleyin. Yine açılan pencereden mxp dosyasına istediğiniz adı verip okeyleyin. Hazırladığınız klasör içinde mxp dosyanız hazırdır. Çift tıklayarak hazırladığınız eklentiyi flash içine yerleştirebilirsiniz.

4- Flash programını açtığınızda Window-->Common Libraries kısmından dosya adınızı bulabilirsiniz.

5- Hemen bir deneme yapın. Herhangibir fla dosyasının adını Lazoid.fla, buna ait swf dosyasının adını Lazoid.swf olarak değiştirin. Text dosyası oluşturup yukardaki kodları kopyalayıp yapıştırın ve kaydedip adını kaynaklar.mxi olarak değiştirin. 3 nolu maddedeki işlemleri yapın. Mxp dosyanız hazır olacaktır. Bunu çift tıklayıp kurun. 4 numaradaki yolla dosyanıza ulaşabilirsiniz. Dosyayı kaldırmak isterseniz yine Extension Manager programını kullanabilirsiniz.

Eklentinizi tüm dünya ile paylaşmak için macromedia sayfasına gönderebilirsiniz. Yapacağınız tek şey internete bağlı iken Flash Extension Manager programında Files-->Submit Extension butonuna basmaktır. Sayfa otomatik açılacak üye iseniz şifreniz sorulacak, değilseniz üye olduktan sonra aynı yolla kayıt sayfasına ulaşmanıza izin verilecektir.Daha sonra adımları takip ederek sizde macromedia sayfasına bir eklenti yerleştirebileceksiniz.

MXİ dosyasındaki verilerin açıklaması:

Burada gördüğünüz mxi dosyası minimum kodları gösterir. Daha ayrıntılı kodlar için macromedia sayfasında extension kısmına başvurabilirsiniz. Yine mxp dosyası smartclip olarak hazırlanmıştır. Yani sadece library kısmındaki tüm semboller paylaşıma açık olacaktır. Detaylara gelelim:

name="Lazoid`s scrollpane"
Bu kısım dosyanıza vereceğiniz isimi gösterir.

type="smartclip"
Bu alan dosyanızı ne şekilde paylaşmak istediğinizi gösterir.Smartclip dışında:
actionscript,lesson,sample,library,generatorobject,publishtemplate,utility,keyboardshortcut ve suite olarak yayınlayabilir siniz. Yayınladığınız türe göre dosyanın kaydedileceği yolun da değişmesi gerekecektir.

<author name="Lazoid"/>
Buraya doğal olarak adınızı yazacaksınız.

<![CDATA[
Kullanışlı bir scrollpanel örneği.
]]>

Bu alana dosyanız hakkında bilgiyi eklemelisiniz.

<![CDATA[
Yüklenen eklentiyi aşağıdaki yol ile bulabilirsiniz:
Window>Common Libraries>Lazoid
]]>

Bu alan dosya kaydedildikten sonra kullanıcıya dosyayı nerede bulacağına dair bilgi vermek için kullanılır.

<files>
<file name="Lazoid.fla" destination="$flash/Libraries"/>
<file name="Lazoid.swf" destination="$flash/Libraries"/>
</files>

Bu alan kaydedilecek dosyaları ve kaydedileceği alanı gösterir. Dolayısıyla smartclip dışında kayıt yapacaksanız doğru yolu göstermelisiniz.

Daha detaylı bilgi için tıklayın.

Adı geçen mxp dosyasını deneme amaçlı indirebilirsiniz. Kurulumdandan sonra extension manager programı ile kaldıra bilirsiniz.

Mxp Dosyasını İndir