Media Components


Girişte de tanımlandığı gibi burada 3 komponent vardır. MediaPlayback , MediaDisplay ve MediaController. mediaPlayback diğer 2 komponentin birleştirilmesi ile oluşmuştur. Bu nedenle örnek bu komponente ait olacaktır. MediaDisplay kullanmak istiyorsanız alttaki dosyayı yine kullanabilirsiniz.Tek yapmanız gereken sahnedeki komponenti silip yerine mediaDisplay `i yerleştirmektir. medaiController tek başına değil mediaDisplay ile beraberce kullanılır.2 komponentin basit bir kod ile ilişiklendirilmesi gerekmektedir.Bu çalışma en son olarak anlatılacaktır.

MediaPlayback

Swf dosyası 70 kb, video dosyası 332 kb olduğundan yüklenme için zamana ihtiyaç olacaktır. Bar üzerine fare ile gelerek kontrol panelini açmanız ve video dosyasını kumanda etmeniz mümkündür.

UYARI : Film panele yüklenirken yüklenme oranını barda göreceksiniz. Kademe kademe yüklenme olduğundan ses dosyası iyi çalışmayacaktır. Yükleme bittikten sonra bar üzerine fare ile gelip kontrol panelini açın ve play tuşuna basın.Bu sorundan kurtulmak isterseniz aşağıda tanımlayacağımız yöntemlerle dosyanın yükleme tamamlandıktan sonra çalışmasını sağlayabilirsiniz. Yeni taşıdığım serverda video gösterim desteği olmadığından flv dosyası çalışmamaktadır.DOSYAYI İNDİR   

 

Uygulama:

1- Sahneye component panelinden bir madiaPlayback sürükleyip bırakın.Bunu seçin ve properties panelini açın. Ayarlama buradan yapılmamaktadır. Launch Component Inspector butonuna basın ve inspector panelini açın:

Url alanına hazırlamış olduğunuz flv dosyasının yolunu yazın.Ve filmi test edin.Filminizi artık seyredebilirsiniz. Burada hiçbir kod kullanılmamıştır. Çalışmanın bu kadar kolay olduğunu gördükten sonra component inspector panelindeki elemanları inceleyebiliriz.

1- İlk seçenek hangi medyayı (Flv veya Mp3) kullanacağınızla ilgilidir.Mp3 seçeneğini işaretlerseniz görsel bir eklenti yapamayacağınızı bilmelisiniz. Şayet ses ve video dosyasını beraberce kullanmak isterseniz sesi video dosyası içine almalısınız.

2- Video Length alanını olduğu şekli ile bırakırsanız flash media dosyasının boyutunu otomatik hesaplar ve üstte gördüğünüz bara ekler. Kısıtlama getirmek isterseniz bu alana saat,dakika,saniye vesalise cinsinden bir değer atayabilirsiniz.

3- Miliseconds ve FPS :Fps alanından video dosyasının frame hızını ayarlayabilirsiniz.Varsayılan ayar 30`dur. Miliseconds alanı cuepoint dediğimiz işaret veya başlangıç noktası oluşumunda ayarlanır. Bu konudan daha sonra bahsedeceğiz.

4- Url: Bu alana yüklenecek flv veya mp3 dosyasının yolu yazılır.

5- Automatically Play : Bu alandaki işareti kaldırırsanız media dosyası yüklendikten sonra oynamaz. bar üzerine fare ile gelip kontrol panelinden play tuşuna basmalısınız.

6- Use preferred media Size:Seçili olduğunda video dosyasının gösteriminde orjinal boyutu kullanılır. Deselect ederseniz componentin boyutlarını properties panelinden ayarlamanız mümkün olur.

7- Respect Aspect Ratio: Video dosyasının en-boy oranının daima sabit kalmasını sağlar.

8- Control Placement : Kontrol panelinin bulunacağı alanı belirler. 4 seçeneğiniz vardır.Üst, alt, sol ve sağ

9- Control Visibility : Varsayılan değer Auto şeklindedir. Bu durumda kontrol panelinin üzerine gelindiğinde açılır, fare çekildiğinde kapanır. On durumunda devamlı açık, Off durumunda ise daima kapalıdır.

10- CuePoint Paneli : En altta bulunan paneldir. Artı butonuna basarak bir işaret noktası (cuepoint) oluşturursunuz. Bu alanda saat,dakika, saniye ve milisaniye cinsinden alanlar vardır. Bir video dosyasını gösterdikten sonra veya yalnızbaşına bir flash slayt sunusu hazırlamak isterseniz slaytlar arasındaki sürenin ayarlanmasını sağlar.

Bu konu Uygulamalar kısmında Flash Slide Presentation başlığı altında detaylı olarak incelenecektir.


MediaDisplay ve MediaController

Control paneli kullanmak istemiyorsanız amacınız sadece video dosyasını göstermek ise yalnızca MediaDisplay componenti kullanabilirsiniz. Bu çalışma yukarıdakinin aynısıdır. Yapacağınız şey sahneye bir mediaDisplay komponenti bırakmak ve component inspector panelinde url alanına ilgili video dosyasının yolunu yazmaktır.

MediaDisplay ve MediaController panellerini bir arada kullandığınızda mediaPlayback komponentinin aynısını oluşturursunuz. Yalnız burada farklı olarak panelleri birbiri ile ilişkilendirmelisiniz.

1- Sahneye bir mediaDisplay ve bunun üzerini örtmeyecek şekilde mediaController paneli sürükleyerek bırakın. İnstance name olarak sırası ile media_display ve kontrolPanel adını verelim.

2- Önce video dosyası ile bağlantıyı oluşturalım.İlk çalışmamızda olduğu gibi mediaDisplay panelini seçip component inspector panelini açalım ve url alanına video dosyamızın yolunu yazalım. Diğer alanlara dokunmayalım.

3- Şimdi her iki paneli ilişkilendirelim. mediaDisplay panelini tıklayarak seçelim ve ana menüden:
Window-->Devolopment Panels--> Behaviors (kısayol: Shift+F3) panelini açalım:

Yukarıda gördüğünüz gibi artı tuşuna basın ve Media--> Associate Controller alanına tıklayın.Alttaki panel açılacaktır:

MediaController paneline atadığımız instance name olan kontrolPanel kısmını fare ile tek tıklayarak seçip OK tuşuna basın. Artık gerekli bağlantı kurulmuş ve kontrol panelinden video dosyasına müdahale etme şansına kavuşmuş oldunuz. Bu işlemler yapıldığında kontrol paneline şu kodlar eklenmiş olur:

on (load) {

// AssociateController Behavior
this.associateController(this._parent.kontrolPanel);
// End AssociateController Behavior

}

Media bölümümüzde anlatılmayan bölüm cuepoint eklentileridir. Buna daha sonra çok daha detaylı olarak değinilecektir.