Maskeleme Yöntemleri


Flash 5 ile maskeleme işlemi yapmak için bildiğiniz gibi üstte bir mask katmanı ve onun altında bir masked katmanı gerekiyordu. Mask katmanında ise maskeleme yapması için sadece bir dolgu veya metin kullanılabiliyordu.

Flash-MX ve MX2004 formatında ise maskeleme tekniği geliştirilmiştir. Artık bir film klibini diğer bir klip üzerinde maske olarak kullanma şansına sahip olduk. Bu işlem için katmanlara mask veya masked özelliği vermemiz de gerekmiyor. Timeline`na şu komutu yazmamız yeterli:

maskelenen_klip.setMask(maskeleyen_klip);

Aşağıdaki swf dosyası sadece tek actionscript komutu ile hazırlanmış basit bir dosyadır. Lütfen farenizi dosya üzerinde dolaştırın.DOSYAYI İNDİR

Gördüğünüz gibi fareye yapışan bir film klibinin altındaki maskelenen klibe ait renkli örnek gözlenmektedir. Oluşumunu görelim:

1- Önce kullanılacak 2 resmi hazırlayalım. Burada filmin negatif örneğini hazırlamak için ayrı bir resim programı kullanıl mıştır. Fakat siz isterseniz benzer bir işlemi flash ile de yapabilirsiniz. Renkli resmi bir film klibi içine alıp properties panelinde brightness veya tint değerleri ile oynayarak istediğiniz özellikte bir resim ayarlaması yapabilirsiniz.

2- Flash programımızı açıp File-->Import Library komutu ile heriki resim örneğini sahneye değilde doğrudan kütüphaneye alalım. Sonra bunlardan klip yapacağız.

3- Insert-->New symbol komutu verelim, davranış olarak klip seçeneğini kullanalım. Sahneye oval aracını seçerek kenar çizgisi olmayan daire şeklinde bir dolgu çizelim. Bunu maske olarak kullanacağız.Film klibinin adını maske olarak ayarla yın.

4- Tekrar bir film klibi oluşturun. Buraya renkli resmi alın. Bu klibin adını da açık_resim olarak yazın.

5- Üçüncü kez yeni bir klip açın buraya koyu renkli resmi alın ve klibin adını koyu_resim olarak yazın.

6- Sıkıldınız ama 4. ve son kez yeni bir klip oluşturun. Adını maske_resim olarak ayarlayın.Buraya açık_resim klibini kütüphaneden çekerek ekleyin. Örnek adı olarak yine acik_resim adını verin.İkinci bir katmanı en üst kısma yerleştirin. Buraya da sahneden maske klibini çekin. Örnek adı olarak maske yazın. 3. katmanı ekleyin ve 1. kareyi seçerek action script panelini açın:

acik_resim.setMask(maske);

komutunu yazın. Bu komutla maske klibi açık_resim klibi üzerinde maske gibi çalışacaktır. Katmanlara mask ve masked işlemi uygulamanıza gerek yoktur.

7- Herşey hazır. Hala ana sahnenin tamamen boş olduğuna dikkat edin. Ana sahneyi açın. koyu_resim klibini kütüphane den sahneye alın. Üste yeni bir katman ekleyin. İçinde maske ve açık_resim kliplerini içeren maske_resim film klibini sahneye alın. Üstteki renkli resim ile alttaki koyu resmin çizgilerinin tam üst üste gelmesine çok dikkat edin. Bu klibe örnek adı olarak maske_resim adını verin. En üste 3. katmanı ekleyin. Action script panelini açın. Şu komutu ekleyin:

startDrag(_root.maske_resim.maske,true);

Bu komutla maske_resim içindeki maske klibi imleçin ucuna yapışacaktır.

8- Herşey hazır, filmi test edebilirsiniz. Flash ile yapılabilecek maskeleme tekniğinin hepsi böyle değildir. Buna ait birçok örneği web`de bulabilirsiniz. Hazırladığımız örnek Flash gücünü görmeniz için oluşturulmuştur.