Listbox ve dataGrid Kullanarak Ürün Tanıtımı Yapmak


Bu çalışmanın özellikleri şunlardır:

1- Bir ürünün ana grupları listbox içinde sıralanır

2- listbox içindeki bu ana gruplara tıklandığında datagrid içinde ürünün alt grupları özellikleri ile beraber listelenir.

3- Listbox içindeki bu alt gruplara tıklandığında ürünün resmi veya detayları sahnede gözlenir.

DOSYAYI İNDİR   

Uygulama:

1- Önce uygun boyutta bir flash sahnesi açılıp component panelinden sahneye bir list ve datagrid componenti eklenir. List componentine properties panelinden listBox , datagrid componentine ise dataGrid ismi atanır.

2-Boş bir film klibi oluşturarak bunu sahnede uygun bir yere 3. eleman olarak yerleştirelim.Boş klibe datagrid alanında tıklanan ürünün, resim ve özelliklerini içeren bir klip yüklenecektir. Bu boş klibe bizim yaptığımız gibi bir çerçeveyi arkaplan olarak ekleyebilirsiniz. Klibe instance name olarak yukleme ismini atayın.

3- sahneye yerleştirilecek elemanlar bu kadardır.Şimdi yapmamız gereken ürün özelliklerini gösterecek klipleri hazırlamaktır. Bizim 5 ana grubumuz ve her grubun beşer tane alt grubu olduğuna göre 5x5=25 adet klip hazırlamamız gerekecektir. Önce ilk gruba ait resimleri yükleyip kliplerini hazırlayalım.burada dikkat edilecek konu klip isimlerinin datagrid içinde gözlenen sıra ile uyumlu olmasıdır. Örneğin 0.Grup İkonlar kısmına tıkladığımızda dataGridde 5 adet isim ve özellikleri alt alta sıralanır. İlk sıradaki isim ilk klibi2.si 2.klibi... şeklinde sıralı olmalıdır. Düzensiz olarak kliplere resim eklenirse tıklama sonucu yanlış resim gözlenecektir. Resimleri önce kütüphaneye alalım. Bunun için flash ana menüden File-->Import to Library seçeneğine tıklayarak sırası ile bu 5 resmi kütüphaneye yükleyelim.Bu resimler doğrudan kütüphaneye alındığından sahnede gözükmeyeceklerdir.

Şimdi yine ana menüden Insert-->New symbol seçeneğine tıklayalım açılan panelden movieClip seçeneğini işaretleyelim ve klip ismini r00 koyalım. Bu 0.grup ikonların sıfırıncı index numarasına sahip değere ait kliptir. Yani listbox içinde ilk gruba tıkladığınızda dataGrid içinde açılan ilk alt gruba ait kliptir. Sahnede açık duran klibe kütüphaneden ilgili resmi fare ile sürükleyerek bırakalım.istiyosanız altına ürün ile ilgili açıklamalar ekleyebilirsiniz. Resmin hep aynı yerde gözükmesi için her klip içinde eklenen resmin x ve y koordinatları aynı olmalıdır.Bunun için sahnede bulunan resmi bir kez tıklayarak seçelim ve properties panelinde x ve y değerlerine bakalım. Buradaki değerleri her klipteki resim için aynı tutun. Biz 0 ve 0 değerlerini kullandık.bunu yaptıktan sonra ilk gruba ait ilk alt grubun resmi ve klibi hazırlanmış oldu. Bu hazırlanan klip sahnede gözükmez. Biz hazırladığımız klibi attachmovie komutu ile sahnedeki boş klibe yükleyeceğiz.Bu gruba ait diğer klipleri aynı şekilde oluşturulalım . İlk klibin ismi r00 idi.2.klibe r01, 3. klibe r02, 4.klibe r03, 5.klibe r04 ismini verelim.

4- İlk grubun klipleri hazırlanmış oldu. Başta da belirttiğim gibi bu 5 klip halen kütüphanede bulunmakta, henüz sahne içine alınmadı. Attachmovie komutu ile sahneye alabilmemiz için her klibe birer identifier name atamalıyız.Bunun için kütüphaneyi açın. r00 klibi üzerine sağ klik yapıp linkage seçeneğine tıklayın.Açılan panelde 3 adet işaretlenebilir alan olacaktır. Bu alanlardan ilkini check edin.(otomatik olarak 3.seçenekte işaretlenir. Yani sadece 2.seçenek işaretsiz olacaktır). İlk seçenek işaretlendiğinden identifier name alanı aktifleşir.ID alanına r00 yazın.(şayet klip ismini r00 yapmışsanız bu isim yine otomatik olarak yazılacaktır).Şu an ilk klip tutturulmaya hazır. Diğer klipler içinde aynısını yapın.Ve identifier name olarak sırası ile r01, r02, r03, r04 isimlerini verin.Bu isimlendirme sırası önemlidir. Hata yaparsanız sonuç hatalı olarak gözlenir.

Yukarıda yazılan işlemleri sırası ile 1.grup,2.grup,3.grup ve 4.grup Ikonlar içinde yapın. Bu arada dikkat etmeniz gerek konu idnetifier name isimleridir.

1.grup ikonlara ait 5 klibin identifier isimleri sırası ile alttaki gibi olmalıdır.

r10, r11, r12, r13,r14

2.grup ikonlar için:

r20, r21, r22, r23, r24

3.grup ikonlar için:

r30, r31, r32, r33, r34

4.grup ikonlar için:

r40, r41, r42, r43, r44

Umarım karışık olmamıştır. Oluşturduğunuz Identifier isimler ile oluşturduğunuz klip isimlerini aynı yaparsanız çalışma sadeleşir ve kontrol ettiğinizde veya ek elemanlar yerleştirdiğinizde karışıklığa yol açmaz.

Tüm çalışma bu kadar . Özetlersek sahnede 3 sembol var. dataGrid ve listBox isimli 2 component ve yukleme isimli bir boş klip. Kütüphanede ise tutturulmaya hazır identirier isimleri yukarıda sıralanan 25 adet klip bulunmaktadır.

Kodlara gelince: çalışma tek kareden oluştuğundan kodların tamamı da ilk karededir. Fla dosyasını indirip kodları açarsanız bunların anlamları ve kullanım nedenleri çok detaylı şekilde yazılıdır. Kodları incelemeden evvel swf dosyasını çalışmasına göz atıp sahne ve kütüphanedeki klipleri incelemenizde yarar var. Elimizdeki sembolleri ve isimlerini bilirseniz kodları anlamanız daha kolay olacaktır..