Flash Sayfasından ICQ Mesajı GöndermeAsıl programı açmadan web sayfanızdan flash aracılığı ile icq mesajı gönderme işlemi ilk bakışta çarpıcı görülebilir. Aslında gerek dosyayı gerekse kodları hazırlamak son derece basit ve özellik içermeyen bir çalışmadır.

İşin püf noktası bu işlemin çalışmasına izin veren icq server`ındaki dosyanın yolunu bilmektir. Bildiğiniz gibi icq web sayfasından bu tür bir mesajı gönderme şansınız vardır. Hatta alttaki linkten web sayfanızdan flash değil ama javascript aracılığı ile mesaj gönderebilmeniz için gerekli kodlar hazır olarak kullanıcıya sunulmaktadır:

http://www.icq.com/panels/messagepanel/

Şimdi alttaki swf dosyasında alıcının adı alanına icq numaranızı yazarak bir deneme yapabilirsiniz:

DOSYAYI İNDİR   

Animasyonu oluşturalım:

1-Flash programını açalım ve CTRL+F8`e basarak sembol iletişim kutusunu açalım. Panelden sembol olarak film klibi seçeneğini işaretleyelim. Sahneye 4 tane input metin kutusu ekleyelim. En üsttekine to,sonra sıra ile from, fromemail ve body değişken adını verelim.Sadece body olana multiline tercihini kullanalım ve max characters kısmına 300 yazalım. Diğer 3 girdi için single line tercihini kullanalım.

2- Bir katman ekleyelim ve girdi kutular için gerekli açıklayıcı metni yazalım. Tekrar bir katman ekleyelim ve bir gönder butonu oluşturalım.

3- Son olarak en üst kısma bir aksiyon katmanı ekleyelim ve bu katmanda 3 tane boş keyframe oluşturalım. Diğer katmanlara da eşdeğer sayıda frame eklemeyi unutmayalım.

4- İlk kareye bir kod eklemeyelim.2.kareye şu kodları yerleştirelim.

to = "";
from = "";
fromemail = "";
subject = "Özel Mesaj";

Şayet mesajın sadece size gelmesini istiyorsanız to değişkeninin karşısına icq numaranızı yazınız.Buradaki to alanı alıcının icq numarası,from alanı sizin nick`iniz, fromemail email adresiniz, body ise gönderilecek mesaj kısmına it bölümlerdir.

3.kareye ise stop komutu yerleştirin.

5- Şimdi oluşturduğunuz butonu seçip şu komutları atayın:

on (release) {
getURL("http://wwp.icq.com/scripts/WWPMsg.dll?to=" add to add "&from=" add from add "&fromemail=" add fromemail add "&body=" add body add "&subject=" add subject, "_blank");
}

Bu kodlarda ? işaretine kadar olan kısımlar icq server`ında programın çalışmasını sağlayacak dll dosyasının yolunu temsil eder.Daha sonraki kısımlar girdi metin kutularına yazdığımız bilgilerin ilgili dll dosyası aracılığı ile mesajımıza eklenmesi amacıyla hazırlanmışlardır.

6- Ana sahnemiz halen boştur. Kütüphaneyi açarak az evvel hazırladığımız klibi ana sahneye yerleştirelim, birkaç frame ekleyerek son kareye bir stop komutu yerleştirelim. Artık program kullanıma hazırdır.

Zaman zaman icq programının yoğun trafik nedeni ile çöktüğünü unutmamakta yarar var. Bu nedenle bazen mesajların iletiminde ortaya çıkan sorunlar kod hatalarından değil, server`ın aşırı yüklenmesindendir.

Burada kullanılan kodlar tüm sürümler için şimdilik sorunsuz çalışmaktadır. İlgili dll dosyasının yolu ilerde değiştirilirse butondaki getURL komutundaki yolun güncel yol ile değiştirilmesi gerekebilir.