Flash CS3 Slider Component


Bu bölümde bir UILoader component`e harici yüklenene bir resim dosyasının alfa değerini Slider component aracılığı ile değiştirme yöntemini göreceksiniz.

DOSYAYI İNDİR

Uygulama:

1- Flash programını açıp components panelinden (panel açık değilse Ctrl+F7 tuşuna basarak açabilirsiniz) bir UILoader ve bir Slider bileşenini sahneye sürükleyip bırakın. Properties panelinden UILoader bileşenine _loader slider bileşenine _slider ismini atayın ve sahnede uygun bir alana yerleştirin.

2- Ana sahne 1.kareyi tek tıklama ile seçin ve actionscript panelini açın (açık değilse F9 tuşu ile açabilirsiniz) ve şu kodları ekleyin:

import fl.events.SliderEvent;

_slider.width = 250;
_slider.snapInterval = 10;
_slider.tickInterval = 10;
_slider.maximum = 100;
_slider.value = 100;

_loader.source = "tiger.jpg";
_loader.scaleContent = true;

_slider.addEventListener(SliderEvent.CHANGE, alfaDegeri);

function alfaDegeri(event:SliderEvent):void {
_loader.alpha = event.value/100;
trace("Resim alfa değeri: %"+event.value)
}

 

3- tiger.jpg resmini swf dosyasının bulunduğu dizinde tutmaya dikkat edin şayet farklı bir klsör içinde ise ilgili yolu actionscript paneline yazın. Ve filmi test edin.İsterseniz resim yüklenmesi için bir textArea ve progressBar bileşenini kullanarak preloader oluşturabilirsiniz. Buna ait örnek diğer bileşenlerin anlatımında tanımlanmıştı.

Açıklama:

import fl.events.SliderEvent; Bir slider bileşenini çalıştırabilmek için tüm slider olaylarını önce import etmek durumundasınız. Bu diğer bileşenlerden farklı olarak dinamik yöntemle çağrılmasa bile şart olan bir dizindir.

_slider.width = 250; Bileşenin genişliğini oluşturur.

_slider.snapInterval = 10; Sürgü kolunu hareket ettirdiğinizde azalan veya artan değeri gösteriri.Değerler 0-10 arasınsa verilir ve tekli değerler kullanılmaz.(0-2-4-6-8-10 şeklinde değerler verilebilir) Bu değeri değiştirip deneyerek etkisinin nasıl olduğunu çok daha rahat değerlendirebilirsiniz.

_slider.tickInterval = 10; Slider bara fare ile tıkladığınızda değişen değeri ayarlar. Varsayılan değer sıfırdır.Bu değeri değiştirerek deneme yapabilirsiniz.

_slider.maximum = 100; Numerik değerler dizisinin en üst değerini ayarlar.

_slider.value = 100; Slider bileşeninin mevcut değerini ayarlar. Bu değer maksimum ve minimum değerler arasındaki slider topuzunun pozisyonunun değiştirilmesi ile sağlanır.

_loader.source = "tiger.jpg"; UILoader bileşenine yüklenecek dosyanın yolunu gösterir.

_loader.scaleContent = true; Yüklenen resmin ebadları ne olursa olsun yüklendiği bileşenin boyutlarına ölçeklenir.Değeri false verirseniz mevcut boyutları ile yüklenir.

_slider.addEventListener(SliderEvent.CHANGE, alfaDegeri); Her bileşende gördüğünüz bir dizin.Her değer değişiminde alfaDegeri isimli fonksiyon çalıştırılır.Bu fonksiyon:

function alfaDegeri(event:SliderEvent):void {
_loader.alpha = event.value/100;
trace("Resim alfa değeri: %"+event.value)
}

_loader.alpha = event.value/100; value ve maksimum değerini 100 birim olarak ayarladığımızı hatırlayın. snap ve tickInterval değerlerini 10 olarak ayarladığımız için her 10 birimlik kaydırmada alfa değeri 10 birim olarak artar ya da azaltılır.