Film Klibi Örnekleri-2


Özelleştirilmiş imleç çalışması-3:

Bu örneği eklememizin nedeni öğrendiğiniz kodlarla bir çok denemeler yapabileceğinizi ve ufkunuza bağlı olarak birçok farklı efekti uygulayabileceğinizi görmeniz içindir.

1- Aslında farklı bir uygulama yoktur. Sadece imlecin yerini alacak klipte normal ve over olmak üzere iki label uygulanmıştır.Heriki label`a da stop aksiyonu eklenmiştir. Normal etiketi ilk görüntüyü sağlamaktadır. Bir butonla karşılaşınca over etiketine atlayarak buradaki klibi bize göstermektedir.

2- Önce yeni bir film klibi açalım. 1.kareye normal frame adını properties panelinden verelim ve buraya imleçin ilk görülmesini istediğimiz şekli oluşturalım.Ve bir stop() komutu ekleyelim ki klip biz istediğimiz sürece bu karede kalsın. 10.kareye sağ klik yapıp bir blank keyframe atayalım.Buraya yine stop() komutu ekleyelim ve imleç sahneye eklenecek olan butonlarla karşılaştığında görülmesini istediğimiz şekli hazırlayalım.Bu kareye de properties panelinden over ismini atayalım.

3- Şimdi anasahneye dönelim.Burası henüz boştur. Film klibimizi kütüphaneden alıp sahne dışında bir alana yerleştirelim ve cursor ismini atayalım. Daha önce oluşturduğumuz bir butonu kütüphaneden sahnede 3 ayrı yere koyalım ve isimlerini buton1 , buton2 , buton3 olarak atayalım.

4- Anasahne 1.kareye şu komutu yazıp filmi test edelim:

Mouse.hide();

stage.addEventListener("mouseMove", surukle);

function surukle(event:MouseEvent):void {
cursor.x=event.stageX;
cursor.y=event.stageY;
if(cursor.hitTestObject(buton1)){
cursor.gotoAndStop("over")
event.updateAfterEvent();
}
else if(cursor.hitTestObject(buton2)){
cursor.gotoAndStop("over")
event.updateAfterEvent();
}
else if(cursor.hitTestObject(buton3)){
cursor.gotoAndStop("over")
event.updateAfterEvent();
}
else
cursor.gotoAndStop("normal")
}

Bu kodlarda değişmiş olan hitTest uygulamasını da görmüş oluyorsunuz.