Yazı Efekti


Bu örnek flashkit`in sayfasından alınmıştır. Yaratıcılığın flash`ta ne kadar önemli olduğunun gösterilmesi açısından sayfaya eklenmiştir. Efektin hazırlanmasında sadece motion tween ve maskeleme işlemlerinden yararlanılmıştır.

DOSYAYI İNDİR   

Burada 3 katman vardır. En üstte saydamlık verilen yazı, altında damla hareketini sağlayan maske kısmı, en altta da üstteki yazının aynısı fakat renkli olarak eklenmiş yazı kısmı.

1-İnsert-->New Symbol komutu verelim ve davranış olarak grafik seçimini yapalım. Sahneye kalın fontlardan(impact, arial black vs) biri ile yazımızı yazalım. Bu yazıyı seçerek kopyalayalım. İlk katmanın altına yeni bir katman ekleyelim ve Edit-->Paste in Place komutu ile kopyaladığımız yere yapıştıralım. Klavyeden sol yön tuşuna 1 kez ve alt yön tuşuna bir kez basalım, yazının rengini siyah olarak atayalım. Şu anda üst kısmı beyaz renkli gölgeli bir yazımız oldu. Grafiğin adını alfa_yazı olarak değiştirelim.

2- Tekrar yeni bir grafik komutu verelim. İlk grafideki yazıyı aynı özelliklerle buraya tekrar yazalım. Her harfi tek tek seçerek değişik renkler atayalım. Adını renkli_yazı olarak ekleyelim.

3- Son olarak bir film klibi (maske_klip )oluşturalım. 1. kareyi seçerek sahnede geniş bir alana oval aracı ile değişik boyutlarda fakat sık olarak daireler çizelim, bunlar efektin renkli damlacıklar görüntüsünü verecektir. Bu görüntülerin tamamını seçelim ve F8`e basarak onları grafik olarak kaydedelim. 10.katmana bir keyframe ekleyelim. Skew aracı ile 20 derece kadar sağa doğru eğelim. 20.kareye bir keyframe ekleyelim eğilmiş görüntüyü tekrar eski haline getirelim. 1 ve 10. karelere motion tween ekleyelim. Bu işlem damlacıkların hareketine görsellik katacaktır.

4- Ana sahne halen boş duruyor. Minik daireleri içeren film klibimizi sahneye çekelim. 25. kareye bir keyframe koyalım. Scale aracı ile 25.karedeki klibi biraz büyütelim. 50.kareye tekrar keyframe atayalım. Sahnedeki klibi biraz sağa veya sola çevirelim. 1 ve 25. karelere motion tween atayalım. Bu işlemler damlanın hareketini sağlayacaktır.

5- Bu katmanın altına yeni bir katman ekleyelim ve kütüphanedeki renkli_yazi grafiğini sahneye alalım. Üstteki katmana mask alttakine masked özelliği verelim. Şu anda filmi oynatırsanız sadece damlacık hareketlerini seçebilirsiniz. Yazı görülmeyecektir. Bunun için en üst kısma yeni bir katman ekleyelim. Kütüphanedeki alfa_yazi grafiğini sahneye alalım. Burada önemli olan 1. ve 3. katmanlardaki yazının tam üst üste gelmesidir. Bunu properties panelinde x ve y kısımlarına bakarak kolayca ayarlayabilirsiniz.

Şimdi üstteki grafiği seçin .Alttaki maskeleme işleminin görülebilmesi için %50 alfa uygulayın. Bu değeri isterseniz değiştirebilirsiniz. Deneme yanılma yolu ile en uygun olanı seçin .