Sanal Klavye Kullanımı


İndireceğiniz fla dosyasında sadece sanal klavyenin kullanım tekniğini bulacaksınız. Sayfadaki swf dosyasından ise bana mail gönderebilirsiniz.Karışıklığa yol açmamak için fla dosyasındaki mail gönderme özelliğini kaldırdım.Sadece klavyeyi kullanabileceksiniz.

Bu dosyayı herhangibir cgi dosyası ile ilişkilendirebilirsiniz.Buna ait bir örneği cgi aracılığı ile formmail gönderme başlığı altında bulabilirsiniz.

Sanal klavye kullanımı:

1- Hangi alanı doldurmak istiyorsanız önce o alana ait seçeneği önce işaretleyip sonra sanal klavyeyi kullanmalısınız.Ayrıca sanal klavye kullanmadan da formu doldurabilirsiniz.

2- Büyük- küçük harf seçimi yapabilirsiniz.

3- Boşluk ve 2 adet noktalama işareti ve @ işaretini kullanabilirsiniz. Bu elemanların sayısını isterseniz artırabilirsiniz.

4- Klavyedeki Sil butonu hatalı yazımlar için eklenmiştir. Her basmada sadece tek bir karekteri siler.

 

DOSYAYI İNDİR

Animasyonun oluşumu:

1- Flash içinde veya örneğimizde olduğu gibi yardımcı programlar aracılığı ile oluşturduğunuz klavye resmini flash içine alın.

2- Sahnenin sol tarafına 3 adet input kutu yerleştirin ve instance name alanlarına sırası ile:
isim, mail, mesaj yazın.

3- Klavye üzerindeki alana components panelinden 3 adet radiobuton yerleştirin. properties panelinde label kısmına tıklayarak radiobutonların adını isim, email ve mesaj şeklinde değiştirin. Bu butonlara sıra ile kutu1, kutu2 ve kutu3 variable adını verin.

4- Klavye tuşları boyutunda görünmez bir buton oluşturun.Bunun için dikdörtgen aracı ile tuşların boyutunda bir dikdörtgen çizin ve bunu seçerek F8 tuşuna basıp button seçeneğini işaretleyin.Bu butonu tıklayarak açın sadece hit alanında çizim bulunmasını diğer kısımların boş kalmasını sağlayın.Bunları sıra ile tüm tuşlar üzerine yerleştirin.Büyük tuşlar varsa görünmez butonun boyutunu free transform aracı ile büyültebilirsiniz. Şayet butonlara tıklandığında bir ses oluşmasını isterseniz bu görünmez butonun down alanını seçip uygun bir ses dosyasını sahneye sürüklemeniz yeterli olacaktır.

5- Şu anda tüm görüntü hazır. Sahnede mevcut olan tüm elemanları seçin (bunun için timelinedaki mevcut tek kareyi seçmeniz yeterlidir) F8 tuşuna basarak sahnedeki tüm elemanları bir film klibi haline getirin.

6- Şimdi kodları ekleyelim. Sahnede az evvel oluşturduğumuz klibi seçip şu komutları atayalım:

onClipEvent (enterFrame) {
var harf_tipi;
var rakam;
if (this.kutu1.getState() == true) {
rakam=isim;
} else if (this.kutu2.getState() == true) {
rakam=mail;
} else if (this.kutu3.getState() == true) {
rakam=mesaj;
}

}

burada harf_tipi(büyük-küçük harf için) ve rakam ( seçilecek metin kutusunu gösterecek) adında ilerde kullanacağımız 2 lokal değişken oluşturuyoruz.

if (this.kutu1.getState() == true) dizini sahnedeki hangi radiobutonun seçili olduğunu yani sanal klavye ile hangi metin kutusuna yazacağımızı belirleyecektir. Hangi radiobuton seçilmiş ise rakam değişkeni input metin kutularından birinin adını alacaktır.

enterFrame seçeneğini kullandığımızdan yukardaki komutlar daima tetiklenmiş olacak ve sanal klavyeyi kullanırkan buradaki değerler daima güncel kalacaktır.

7- Şimdi film klibimize çift tıklama yaparak içine girelim.Az evvel sanal klavyemizin tuşlarına görünmez butonlarımızı yerleştirmiştik.

Rakam tuşları için her butona şu komutları verelim:

on (press) {
yazi="1";
rakam.text+=yazi
}

Doğal olarak buradaki 1 rakamı diğer tuşlarda değişecektir." rakam.text+=yazi" daha öncede belirttiğim gibi buradaki rakam değeri seçilen radiobutona bağlı olarak isim, mail veya mesaj olabilir.Böylece her tıklamada bu 3 input kutudan seçilene 1 yazısı eklenecektir.

Büyük ve Küçük harf butonu:

Büyük harf için:

on (press) {
harf_tipi=1;

}

Küçük harf için:

on (press) {
harf_tipi=0;

}

Bu değişkenleri daha sonra kullanacağız.

Harfler için:

on (press) {
yazi="w";
if (harf_tipi==1) {
rakam.text+=yazi.toUpperCase();

} else if (harf_tipi==0||harf_tipi==null) {
rakam.text+=yazi.toLowerCase();

}

}

Yukardaki komutlarla seçilen metin kutusuna ilgili harfi eklemek mümkün olur. Şayet daha önceden büyük harf butonuna basılı ise harf_tip değişkeni 1 rakamına ayarlanacak ve bu durumda yazı yazi.toUpperCase() eklentisi nedeni ile büyük harf ile yazılacaktır.

Şayet küçük harf butonuna basılmışsa veya en başından itibaren büyük-küçük harf tuşları hiç kullanılmamışsa( bu durumda harf_tip değişkeni boş olacaktır) harf_tipi==0||harf_tipi==null sorgusu ile yazı küçük harfe ayarlanacaktır.

Boşluk butonu:

on (press) {
yazi=" ";
rakam.text+=yazi
}

dendenler arasında 2 karakter boşluk bırakmanız yeterli olur.

Sil butonu:

Bu butonun amacı yazım sırasında hata yapılmışsa o karakteri silmektir.Yani her tıklamada en sondaki tek karekteri siler:

on (press) {
kelime=new String();
kelime=rakam.text;
sonharf=kelime.substr(0,kelime.length-1);
rakam.text=sonharf;

}

yukardaki dizinlerde yapılmak istenen o anda metin kutusundaki yazıyı tespit edip substr eklentisi ile son harf hariç diğer harfleri alıp yeniden metin kutusuna atamaktır. Bu yeni atama ile son karakter yazıdan çıkartılmış olacaktır.

Evet, herşey hazır artık filmi test edip sanal klavyemizi kullanabiliriz.