ComboBox


Bir comboBox`a yerleştirilen elemanlardan istenilen bir adrese yönlendirme işlemi çok sık sorulan buna karşın hazırlaması sonderece kolay olan bir yöntemdir.

Aşağıdaki örnekte istenilen bir arama motoruna ulaşabilirsiniz. ScroolPane gibi bunda da kütüphanedeki components skin klasöründen panelin renklerini düzenleyebilirsiniz. Aynı işlemi actionscript kodları ile yapma imkanınız da vardır.

DOSYAYI İNDİR

1- Window alanından components panelini açın ve sahneye bir comboBox sürükleyin. properties panelinde örnek adı olarak comboBox yazın.

2- ComboBox`u seçin ve properties panelinde açık değilse sağ taraftaki parameters butonuna basın. Editable kısmını false olarak tutun. Bu paneldeki ilk elemanın seçilmesini önler. Bu alana daha sonra açıklama metni yazılacaktır.

3- Label kısmına tek tıklama yapın ve karşısındaki menü butonuna basarak Values panelini açın. Solda
ki artı butonuna tıklayın. 0 sekmesi karşısındaki default Value alanına tek tıklama yapın ve "bir arama motoru seçin" yazın. Burası editlenemiyen alanı temsil eder. Tekrar artı butonuna basın google yazın. Aynı işlemi tekrarlayarak istediğiniz kadar eleman ekleyebilirsiniz.

4- Properties panelinde data bölümünü tıklayın, üstteki işlemleri yaparak Values panelini açın. 0 sekmesini boş bırakın, diğer sekmelere url adreslerini yazın.

5- Şimdi en alttaki Change Handler alanını tek tıklayın ve buraya gonder yazın. Bu ismi daha sonra bir fonksiyon içinde kullanacağız.

6- Ana timeline`e dönün üste bir katman ekleyin ve şu komutları 1.kareye atayın:

function gonder() {
getURL(comboBox.getSelectedItem().data, "_blank");
}

Şayet açılan pencerenin istediğiniz boyutlarda olmasını istiyorsanız bu komutu şu şekilde değiştirin:

function gonder() {
url = comboBox.getSelectedItem().data;
pencere_adi = "yeni_pencere";
pencere_boyutu ="width=150,height=75";
getUrl("javascript:if(typeof(lastwindow) != 'undefined') lastwindow.close(); lastwindow = window.open('" + url + "','" + pencere_adi + "','" + pencere_boyutu + "');void(0);");

}

Buradaki gonder ismi 5.maddede bahsedilen isimdir. comboBox ise panelimize 1. maddede verdiğimiz örnek adıdır.