Anasayfa
| IE ActiveX Denetim Sorunu


  İnternet Explorer ActiveX Denetim Sorunu (1)

2.Bölüm --->İnternet Explorer6 ve 7 de ActiveX denetim sorunları ortaya çıkmıştır.Buna bağlı olarak bir html sayfası içindeki swf dosyası üzerine fare ile gelindiğinde activeX denetimini etkinleştirmek için sahneye bir kez boş tıklama veya klavyeden enter tuşuna basma uyarısı gözlenir.

Bu sorunu halletmek için javascript kodlarından yararlanılmaktadır.Dreamweaver 8 kullananlarda 8.02 guncellemesi ile bu sorun aşılmaktadır.gerekli kodları dreamweaver otomatik olarak oluşturmaktadır.Şayet dreamweaver kullanmıyorsanız çözüm için flash programının kendisini kullanabilirsiniz.Yapmanız gereken tek şey FlashActiveContent_en.mxp isimli extensiyonu flash`a entegre etmenizdir. Bu dosyayı alttaki linkten indirebilirsiniz.

İndir

Üstteki dosyayı indirdikten sonra rar dosyasından çıkartın ve üzerine çift tıklayarak çalıştırın.Alttaki pencere ortaya çıkar:

Accept butonuna basarak onaylayın:

Extension yüklenir tamam tuşuna basın.

çalışmanın yüklendiğini gösteren üstteki panel açılır. Yükleme tamamlanmıştır, paneli kapatabilirsiniz.

Şimdi bilgisayarınızda hazırlamış olduğunuz fla dosyasını açın. Ana menüden File-->Publish Settings alanına tıklayın.Açılan panelden HTML sekmesine tıklayın.HTML özelliklerini gösteren panelin en üst kısmında Template alanına bakın.Burada varsayılan deger Flash Only şeklindedir.menüyü açın ve active content update-HTML kısmını seçin. şayet sayfanız https ise bir alt seçenek olan active content update-HTMLS seçeneğini kullanın.

Publish ve sonra OK butonuna basın. Flash size kod eklentisi yapılmış html sayfasını hazırlayacaktır.Henüz işlem bitmiş değil.Kodları çalıştıracak harici bir js dosyası oluşturmamız gerekiyor.Yine flash ana menüden Commands --> Apply Active Contetnt Update kısmını seçin:

Onaydan sonra alttaki panel açılır:

Uygulamanın yapılacağı html sayfanızın seçilmesi gereklidir.Az evvel oluşturduğunuz html saysını tıklayarak seçin butonuna basın.Uygulamanın tamalandığını gösteren alttaki panel açılır.

Tamam butonuna basın.

Artık işlem tamamlanmıştır.Fla dosyanızı kaydedin ve bulunduğu dizine bakın:

Üstteki resimde de göreceğiniz gibi flash activeX sorununu çözmek için html sayfasına gerekli eklentileri yapmış ve bunun çalışması için AC_RunActiveContetnt.js dosyasını oluşturmuştur. Swf, Html ve Js dosyanızı servera gönderdiğinizde denetim sorunu çözülecektir.Aynı dizindeki diğer Html sayfaları da aynı js dosyasını kullanır.Üstteki uygulamaları düzgün yaptığınızda(yani her Html sayfası için ayrı ayrı uygulayarak)serverdaki aynı dizinde tek bir js dosyası sorunlarınızı düzeltecektir.

Flash üstteki uygulamalarla ne eklentiler yapmıştır onları inceleyelim. Detaylarla ilgilenmiyorsanız 2.sayfayı okumayı atlayabilirsiniz. Ama 3.sayfayı incelemelisiniz.Burada tek bir html sayfasında birden fazla swf dosyası varsa yapılacaklar anlatılmaktadır.

2.Bölüm --->